Výlet na Krakovec a Bukovou

6.3. 2019Luděk Hubna0
Ať žijí duchové

Dobrý den přátelé

Dne 20.10.2018 jsme se s dětmi dohodli, že si vyrazíme na výlet. Hned po obědě jsme nasedli a vyjeli. Během naší jízdy jsme nejprve minuli rozhlednu ve Velké Bukové( musel jsem slíbit, že ji navštívíme při zpáteční cestě) a o chvilku později jsme zdálky viděli celkem novou rozhlednu nad Pavlíkovem( ještě jsem na ní nebyl, ale co nevidět jí navštívíme).

Natálka na hradě

Hrad Krakovec

Doma jsem děti nalákal na to, že se tady natáčela pohádka “ Ať žijí duchové“ a to jsem si tedy naběhl. Už od parkoviště a při cestě směrem k hradu jsem čelil palbě otázek jako např: Tati, kudy jezdily ty děti tím autem, bude tam Leontýnka, kde jsou trpaslíci atd…

Hradní zdivo

Vesnice a hrad Krakovec se nachází ve Středočeském kraji, v Rakovnickém okrese napůl cesty mezi okresním městem Rakovník a městem Kralovice, které se nachází už v kraji Plzeňském. Rodinné vstupné je 230Kč, dospělý 90Kč, studenti, děti a důchodci 60Kč, děti do 6-ti let a držitelé průkazů ZTP/P zdarma.

Hrad byl založen v roce 1381 Jírou z Roztok, který byl oblíbencem krále Václava IV. Roku 1783 vyhořely dřevěné části budov, které už nebyly nikdy opraveny. V 1855 došlo ke zřícení části kaple a v roce 1883 bylo strženo východní křídlo dynamitovou náloží.

Laurinka se bojí duchů

Koupili jsme si vstupenky a k nim děti dostaly křídy, aby se mohly v hradním sklepení podepsat, jako v již zmíněné pohádce, což je tady jediná akce pro děti, samozřejmě vyjma neorganizováného řádění.

Celá prohlídka byla bez průvodce. To já mám v poslední době osobně nejraději, protože moje děti prohlídka po 20-ti minutách začne nudit a je velmi složité je ukočírovat, ale to si myslím, že zná většina rodičů.

Podpisová akce

Když jsme sešli do hradního sklepení začal jsem od obou dcerušek cítit lehkou nervozitu až strach. Tak jsem jim oplatil jejich vyptávání zpočátku mým lehčím strašením jako např: Ta křída píše sama, nehoří ten nápis, zdá se mi, že se ta podlaha nějak houpe atd…

Po lehkém postrašení jsme hrad Krakovec opustili. Při návratu na parkoviště jsme minuli „Hospůdku u hradu„, kterou jsme ani nenavštívili, protože tam nebylo zrovna dvakrát živo, koneckonců blížil se konec sezony a my jsme měli před sebou ještě tu slíbenou rozhlednu.

Rozhledna Buková

Vesnice a rozhledna ve Velké Bukové se nachází ve Středočeském kraji , v Rakovnickém okrese, poblíž městyse Křivoklát a stejnojmenného hradu. Rozhledna je vysoká 14,2 m a byla postavena v letech 2008 až 2009. Vstupné je 20 Kč a děti do 10-ti mají vstup zdarma.

Rozhledna Buková

Při příjezdu k rozhledně jsem si vzpomněl na jednu mou kolegyni v práci, která se mi ptala zda jsem již na této rozhledně byl a že když oni tu byli, že z ní neměli vůbec dobrý pocit, nevzpomněl jsem si ale proč.

Paní nám s úsměvem prodala vstupenky a mě hned na prvních schodech přišlo na rozum co povídala ta moje kolegyně. Schody, které vedou po vnějším okraji rozhledny se sklánějí směrem od stavby dolů. Děti i já jsme zdolali vrchol přimáčknutí k budově a stejným stylem tuto rozhlednu zdolávalo i pět motorkářů, co přijeli těsně po nás.

Laurinka a Natálka na vrcholu

Bylo krásné počasí, jak je vidět z fotek, takže i výhled byl docela slušný. Sestup se odehrával v podobném duchu jako výstup, byl však o dost rychlejší.

Parádní výhled a počasí

Po došlapu z posledního schodu na pevnou půdu jsem si docela oddechl. Myslím si, že by se někdo pověřený možná mohl zamyslet jestli je to schodiště v pořádku a nebo jsme já, moje děti a těch pět motorkářů nějací poseroutkové.

Možnost nákupu

Jen tak mimochodem toto byla už moje třetí návštěva rozhledny na Bukové a ani jedna nedopadla nikterak dobře. Na druhou stranu nakloněných schodů jsem si nikdy nevšiml.

Výhledy

Při první návštěvě jsme byli s Laurinkou na výjezdu v zámku Hořovice, na rozhledně v Cerhovicích a výlet měl být zakončen právě na rozhledně v Bukové. Přijeli jsme na Bukovou, vyndal jsem Laurinku z auta( v té době jí byly asi 4 roky) a chtěli jsme se vyfotit.

Po marném hledání fotoaparátu mi došlo, že při upoutávání Laurinky v Cerhovicích jsem ho položil na střechu auta a rázně jsem vyrazil vstříc dalším zážitkům. Vrátili jsme se na místo činu a díky marnému a naivnímu hledání ztracené věci, jsme si pouze prodloužili délku výletu o několik hodin.

íme

Druhá návštěva této rozhledny už pro mě nebyla tak mrzutá. Jel jsem s dětmi na výlet na Křivoklát (budu o něm psát v některém z dalších blogů) a při té příležitosti jsme navštívili i Bukovou. Vystoupili jsme na vrchol a tam jsem zjistil, že mám vybitý mobil, tudíž se fotit nebude. Tím chci říct, že můžeme být všichni rádi, že alespoň napotřetí nějaké fotky uvidíte.

Sesterská spolupráce

Nakonec si holky pohrály na dětsko-dospělém jakoby posilovacím hřišti aby byla nějaká zábava. Vypadalo to, jako když se hned v těsném sousedství tohoto hřiště buduje i vyloženě dětské.

Kdo si chce užít trošku adrenalinu, ať se přijede rozhlédnout, já se raději podívám po něčem klidnějším. Výlet byl prima (až na schody) a počasí na říjen super.

Těším se na další společný výlet a přeji všem hezké dny

Mám rád cestování, výlety a rád bych Vám ukázal kouty přírody, které třeba neznáte.Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.