Návštěva Hudlic

25.3. 2019Luděk Hubna0

Hudlice

Hudlická dominanta

Dobrý den přátelé

V sobotu 23. 3. 2019 jsme se s mojí mladší dcerou Natálkou rozhodli navštívit vesnici, která se jmenuje Hudlice, Bylo krásné, více než jarní počasí, které přímo lákalo a svádělo, k tomu někam vyrazit.

Hudlice se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Beroun asi 8 kilometrů západně od okresního města. První písemná zmínka o existenci Hudlic je z roku 1341. V současnosti zde žije něco kolem 1200 obyvatel . A teď se již vydáme k cíli našeho dnešního výletu.

Hudlická skála

Natálka pod skálou

Vrchol Hudlické skály se nachází 487 metrů nad mořem. V tomto buližníkovém vrchu se nachází jediná nekrasová jeskyně v okrese Beroun.

Na jižní straně skály se nachází úzký špatně průlezný vchod do jeskyně. Nikdy jsem uvnitř nebyl, takže teď budu psát pouze to, co jsem se dočetl. Prý se asi po dvou metrech prodírání úzkou štěrbinou rozprostře asi 12-ti metrová jeskyně.

Po svačince vyrážíme nahoru

Po vystoupání na vrchol si můžete užít odměny va formě úžasného výhledu do všech stran. Moc dlouho jsme ovšem nahoře nepobyli, protože dle mého je tam terén pro čtyřletou holčičku dost náročný a možná i nebezpečný. Koneckonců je to skála. K této skále se váže jedna zajímavá pověst.

Skála a jasná obloha
Odpočinek u kamene


V této pověsti se píše o tom, ze poblíž vchodu na levé straně se nachází kamenný stůl a kamenná stolice. Jedenkrát za rok, v den slunovratu sem přichází vznešená panna v bílém rouše. Posadí se na kamennou židli, vezme do ruky plátno, do zlaté jehly navlékne zlatou nit.

Schody na vrchol
Natálka dělá blbinky

Potom vezme plátno a udělá tam jeden steh. Nato odejde, aby se za rok zase vrátila. Tak rok co rok šije košili. Až udělá steh poslední, došije tím košili a tehdy nastane konec světa.

Výhled do kraje

Po prohlídce Hudlické skály jsem chtěl ještě navštívit nedalekou rozhlednu, které se říká Máminka. Ovšem s ohledem na to jak se nám posunul čas, jsem musel svoje plány trochu pozměnit a tak jsme s Natálkou vyrazili pouze na místní dětské hřiště, které se nachází hned za hudlickým kostelem.

Kostel a skluzavka

Hřiště a kostel

Tento kostel se jen tak pro zajímavost jmenuje kostel sv, Tomáše a byl postaven v letech 1874 až 1875. Dětské hřiště je docela rozlehlé a je na něm i velký počet atrakcí, jako např. kolotoč, různé prolézačky, houpačky a skluzavky. Natálku nejvíce uchvátila dlouhá skluzavka přímo pod kostelem.

To je jízda
Něco nám naznačuje, kterou houpačku si vybrat

Nemusím Vám asi moc vykládat o tom jak bylo těžké odtamtud dcerku dostat, ale nakonec se mi to podařilo a my se mohli vydat k domovu. Když se vydáte od hřiště směrem dolů, tak kousek pod nim objevíte na levé straně rodný domek Josefa Jungmanna.

Trošku se bojím ale dám to

Josef Jungmann byl známý český spisovatel a překladatel, který se roku 1773 právě tady v Hudlicích narodil. Pocházel z deseti dětí a jeho otec byl švec. Jelikož je pro mě Josef Jungmann nejznámějším hudlickým rodákem , tak jsem si myslel, že by byla slušnost se o něm , alespoň okrajově, zminit. Výlet se nám líbil po všech stránkách( skála, hřiště, domácí svačina, počasí atd) a už se moc těšíme na další.

A na závěr naše společné foto. Mějte se krásně.

Luděk a Natálka
Mám rád cestování, výlety a rád bych Vám ukázal kouty přírody, které třeba neznáte.Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.