Hrad a hřiště v Křivoklátě

12.3. 2019Luděk Hubna0

Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát

Dobrý den přátelé

V dnešním blogu se budu zaobírat Městysem a hradem Křivoklátem. Tato kulturní památka se nachází v Rakovnickém okrese zhruba v půli cesty mezi okresními městy Berounem a Rakovníkem.

Moje děti sem nejraději jezdí vlakem, protože se hrozně těší na tunely. Nedávno mě zviklaly a já jsem jel s nimi po strašně dlouhé době vlakem do Rakovníka. Já osobně byl strašně zklamaný, že se v tunelu ve vlaku svítilo. Za mého mládí byla tma jako v ranci, děti pištěly, ale nikdy se nesvítilo. Možná to dřív vlaky neuměly a nebo se asi tolik nekradlo.

Zbrojní arsenál

V tomto případě Vám nebudu psát jaké je vstupné, protože by to zabralo značně místa a myslím si, že Křivoklát je natolik profláknutý, že jeho oficiální stránky, společně s ceníkem si každý najde. A teď pár řádek o historii hradu.

Laurinka a KřivoklátKřivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. První zmínky o hradu sahají až do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý královský hrad, na kterém v dětství a také v dospělosti pobýval Karel IV.. Hrad byl přestavěn Václavem IV.

Hlavní věž

​​​​​​​

Křivoklát byl několikrát těžce poškozen požárem. V době husitských válek zde byly uloženy korunovační klenoty. Majitelé hradu Fürstenberkové, kteří hrad drželi až do roku 1929, přivedli hrad k záchraně jeho restaurováním. Poslední majitel Max Egon II. prodal toho roku hrad i s panstvím Československé republice.

Hradby hradu

Při naší návštěvě jsme si vybrali prohlídkový okruh „Hradby a hlavní věž“ z jednoho prostého důvodu, o kterém jsem mluvil již v předcházejícím blogu, protože je bez prúvodce.

Výhled z hlavní věže

Na nádvoří hradu je možno se občerstvit, děti ale i dospělí si mohou zastřílet z různých zbraní, je zde možnost si vyrobit pamětní minci a nebo se nechat vyfotit ( viz přiložené foto). Na hradě se pořádá spousta různých akcí, přes léto především koncerty a divadelní představení.

Laurinka na Křivoklátě

Hrad není špatný, ale děti chtějí na Křivoklát především kvůli lesnímu dětskému hřišti. Když půjdete od hradu po hlavní silnici stále nahoru a minete dopravní značku konec Křivoklátu budete mít po levé straně takové menší lesní parkoviště a z něj když se vydáte do lesa tak ho nemůžete minout.

Bohužel novější fotky jsem nesehnal

Toto lesní hřiště se skládá ze tří hřišť. První hřiště, které je nejblíže u parkoviště je složeno zejména z houpaček a z dřevěných figurek s lesní tematikou. Nachází se zde také naučná pěšina, která se týká kamenů z této oblasti. Když půjdete dolů na druhé hřiště tak podél cesty jsou pro změnu nějaké informace o stromech z této části.

Máme vlka

Druhé hřiště je více zaměřeno na prolézačky, různé probíhačky a skluzavky. Je tu jedna lanová dráha a prostor, kde se může udělat oheň a opéct si nějakého toho buřtíka. Lesní hřiště v Křivoklátě je dosti vyhlášené, takže se nemusíte bát, že tam budete sami.

Už se houpu


Je tu ještě jedna část tohoto lesního hřiště a tou je dlouhá skluzavka. U ní bych se rád pozastavil a řekl Vám jeden příběh s mojí malou radou. Byli jsme na Křivoklátě v den jarního otevírání hradů. Bylo tu doopravdy hodně návštěvníků a děti stály na atrakce alespoň menší frontičku.

Tak ta se povedla

Šel jsem se s dětmi podívat na velkou skluzavku a světe div se, nabyla tam ani noha. Nadšené děti běžely na vrchol skluzavky a v tom mi nějaká paní povídá jestli tam chci pustit i tu menší dceru, že jí to připadá jako hazard. Sdělil jsem jí, že tu nejsme poprvé, že to děti už mají naježděné, že to tu až tak rychle nejezdí a že někdy sotva dojedou dolů.

Jako v Mrazíkovi

Starší dcera vyrazila a hned v první zatáčce skoro vyletěla ven a nakonec dole skončila asi 2,5 metru od skluzavky. Po tomto doletu jsem rychle letěl abych zachytil na startu mladší dcerku, protože ta by asi skončila až v Křivoklátě. Povedlo se mi to a já jsem litoval , že jsem tu hodnou paní hned neuposlechl.

Smolíčku Pacholíčku

Tím jsem Vám chtěl říct, aby jste si u této skluzavky dávali pozor. Když tam nikdo není tak zavětřete, že něco není v pořádku a když tam děti jsou tak sledujte jak to jezdí, abyste je jako já nevystavili zbytečnému nebezpečí. Jsem rád, že to skončilo „pouze“ odřeným zadkem mé starší dcery. Ještě bych chtěl upozornit na hřiště, které se nachází proti informačnímu centru pod kostelem Sv. Petra. Byli jsme tam naposledy minulý rok, takže nevím jestli se něco nezměnilo.

Děkuji Vám za pozornost a přeji hezké dny

Mám rád cestování, výlety a rád bych Vám ukázal kouty přírody, které třeba neznáte.Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.